Liturgiczna Służba Ołtarza

MINISTRANCI

To wspólnota dla młodszych i starszych mężczyzn, którzy już od pierwszej Komunii Świętej pragną w ten sposób służyć Panu Bogu, i ludziom poprzez zaangażowanie w posługę na liturgii.

Kilka słów o tym, kim jesteśmy

Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii p. w. Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli – Rozwadowie istnieje od 1977 r. Opiekunem jest br. Kacper.

Jesteśmy typowo męską wspólnotą i jest nas wszystkich około 30 ministrantów. Istnieją dwa podziały w naszej wspólnocie – pierwszy to podział wg „stopnia wtajemniczenia” – jest ich 6 – i tak od najmłodszych chłopców: choralista, ministrant światła, ministrant księgi i krzyża, ministrant ołtarza, kandydat na lektora oraz lektor. 

Drugim podziałem jest podział wg szkół, do których uczęszczamy – szkoła podstawowa, średnia + studia. Spotykamy się na cotygodniowych zbiórkach formacyjnych w grupach, na których uczymy dzielić się Słowem Bożym i poprawnie ze zrozumieniem wykonywać czynności liturgiczne.
Każdy ministrant na wyznaczone dwie Msze obowiązkowe na tygodniu i jedną w niedzielę. Najmłodszymi ministrantami są choraliści. Zostali oni dopuszczeni do posługi przy ołtarzu w ubiegłym roku. Można ich rozpoznać po zielonym sznurze … i często niskim wzroście. 

Kolejnym stopniem są ministranci światła. Oni przepasani są żółtym sznurem. Ministranci księgi i krzyża noszą sznury fioletowe. Sznur czerwony to w naszej wspólnocie atrybut ministrantów ołtarza. Natomiast sznur biały zarezerwowany jest dla lektorów. W gronie lektorów możemy dostrzec takich, którzy ubrani są w szkaplerz (wąska szata z przodu i tyłu). Kolor szkaplerza odpowiada temu, jaki obowiązuje podczas Mszy w danym dniu (zielony, czerwony, biały lub fioletowy). Wszystkie te podziały po to, żeby stopniowo dojrzewać do coraz bardziej odpowiedzialnych posług i aby zewnętrzne znaki mobilizowały nas do wewnętrznej pracy wychowywania samych siebie. 

Bycie ministrantem zobowiązuje. Wierzymy, że szczera służba przy ołtarzu zaowocuje również naszą dobrą postawą w życiu codziennym. Jesteśmy przecież tak blisko Jezusa Eucharystycznego, który kocha do końca. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że być dobrym ministrantem, to służyć nie tylko przy ołtarzu, ale także w domu, w szkole… Nie zawsze nam to wychodzi, ale wiemy, w którą stronę iść. Poza tym jesteśmy zwykłymi, młodymi chłopakami. Mamy swoje zainteresowania, hobby, swoje obowiązki. Chętnych do włączenia w nasze szeregi (3 klasa podstawówki wzwyż) zapraszamy w każdą sobotę o 9.30 na spotkania formacyjne w salce w STAREJ STODOLE..

quotes123.png

"Poproś Jezusa, aby uczynił cię świętym. W końcu tylko On może to zrobić".

"Tu na ziemi świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki".

św. Dominik Savio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Nasze spotkania odbywają się w różnych terminach w zależności od tego, w jakim wieku jestem i do jakiego stopnia się formuję. Dlatego jeśli pragniesz do nas dołączyć najlepiej skontaktować się z Moderatorem Liturgicznej Służby Ołtarza bratem Kacprem, lub po prostu zapytać się któregoś z ministrantów kiedy są zbiórki ministranckie i kiedy mógłbyś na takie spotkanie przyjść.

br. Kacper Stec OFMCap

Moderator LSO

w naszej parafii

Parafia Zwiastowania Pańskiego

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów    

w Stalowej Woli – Rozwadowie

ul. Klasztorna 27                                     

37-450 Stalowa Wola

tel. 15 842 03 24; kom. 504 762 013

Nr konta parafii:

29 9430 0006 0000 1733 2000 0001

Nadsański Bank Spółdzielczy

Media społecznościowe